Szparagowy mocz

Wraz z ciepłymi dniami przywitaliśmy sezon na szparagi. Warto się pospieszyć, bo nie potrwa on zbyt długo (około 2 miesięcy).

Niezależnie od tego czy jesteś fanem zielonych, białych czy też fioletowych szparagów, każda z odmian jest bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych, dlatego warto włączyć je do swojego jadłospisu. Kolejną zaletą szparagów jest prostota w ich przygotowania – można je ugotować w wodzie, przygotować na parze, podsmażyć na patelni lub upiec w piekarniku. W przypadku białych szparagów, które są twardsze i bardziej łykowate należy pamiętać o ich obraniu (omijając główki), a te zielone wystarczy pozbawić tylko łykowatej końcówki.

DLACZEGO PO ZJEDZENIU SZPARAGÓW MOCZ WYDZIELA DZIWNY ZAPACH?

Szparagowy mocz zawdzięczamy przypuszczalnie dwóm związkom – metanotiolowi oraz tioesterowi S-metylowemu. Te dwa obcobrzmiące związki lotne powstają w wyniku oddziaływania enzymów w naszym przewodzie pokarmowym na kwas asparaginowy zawarty w szparagach. Następnie trafiają one do naszego moczu, nadając mu charakterystyczny „szparagowy” zapach.

W badaniach wykazano, że osoby które nie są w stanie wyczuć szparagowej woni w swoim moczu również nie odczuwają jej w moczu innych osób. Tak, zgadza się – na potrzeby nauki uczestnicy obcowali z próbkami moczu innych osób. Oznacza to, że po zjedzeniu szparagów prawdopodobnie każdy z nas wydala mocz o specyficznym zapachu, ale nie wszyscy są w stanie go wyczuć.

Okazuje się, że za zdolność odczuwania szparagowego zapachu moczu odpowiedzialne są nasze geny. Szparagi nie są jednym produktem, którego smak lub zapach ze względu na posiadany przez nas „garnitur genowy” postrzegamy w specyficzny sposób. Na przykład niektóre osoby unikają jedzenia kolendry ponieważ po jej spożyciu w ich ustach pojawia się „mydlany” posmak.

Moja sugestia? Sezon na szparagi jest zbyt krótki żeby przejmować się (raczej nieprzyjemnym) zapachem moczu.

Masz jakieś pytania? Zostaw je w komentarzu.

Literatura

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *